مطالب و اخبار

بلفاروپلاستی در شیراز

بلفاروپلاستی در شیراز

بلفاروپلاستی در شیراز

یکی از علتهای اصلی افتادگی پلک ، نازک بودن پوست آن است. وقتی بیماران از پف زیر چشم ، چروکهای متعدد و افتادگی پلک ها رنج می برند نیاز به جراحی زیبایی پلك دارند در غیر این صورت نباید این کار انجام شود. عمل بلفاروپلاستی منظره چشم را هشت تا ده سال جوانتر می کند.با افزایش سن، پوست صورت دچار تغییراتی در شادابی، رنگ و ضخامت میگردد و حالت جوانی و تازگی خود را رفته رفته از دست می دهد. به تدریج چروکها ظاهر شده و نخستین تغییر فاحش را میتوان در ناحیه پلک ها مشاهده کرد. 

بلفاروپلاستی یا عمل جراحی زیبایی پلک

بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک به دلایلی مانند کم کردن پف زیر پلکهای پایین و همچنین برداشتن پوست اضافی پلکهای بالا انجام می شود. با توجه به اینکه چشم ها و پلک ها زودتر از سایر اعضای بدن علائم پیری را نشان می دهند، عمل بلفاروپلاستی راهی برای جوانتر نشان دادن چهره افراد است. البته قابل ذکر است که این عمل راه موثری برای بهبود دید سالخوردگانی است که افتادگی پلکهای بالای آنها جلوی دیدشان را گرفته است.  با خواندن مطالب زیر در مورد بلفاروپلاستی بیشتر بدانید:

 • کاندیداهای مناسب بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک چه کسانی هستند؟

 • تکنیک های عمل بلفاروپلاستی چه هستند؟

 • مدت زمان تأثیر این عمل چقدر است؟

 • اقدامات قبل از عمل بلفاروپلاستی چه هستند؟

 • مراقبت های بعد از عمل چه هستند؟

 • بلفاروپلاستی چه عوارض و پیامدهایی دارد؟

کاندیداهای مناسب بلفاروپلاستی چه کسانی هستند؟

داوطلبین این عمل حداقل 35 سال سن دارند، البته افرادی که به دلایل ارثی دچار پف یا افتادگی پلکها هستند، می توانند در سنین پایینتر این عمل را انجام دهند. اولین و مهمترین نکته برای کاندیداهای این عمل داشتن انتظارات واقعبینانه است و نباید تصور شود که با این عمل تمام مشکلات زیبایی صورت حل می شود. در ضمن باید در نظر داشته باشید جراحی بلفاروپلاستی مواردی از قبیل حلقه های سیاه اطراف چشم، افتادگی ابرو و چروک هایی که اطراف پلک، بین دو ابرو و پیشانی ایجاد می شوند را رفع نمی کند.

تکنیک های عمل بلفاروپلاستی چه هستند؟


عمل بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک با سه روش بی حسی موضعی، نیمه بیهوشی و بیهوشی کامل انجام می شود. در بی حسی موضعی ماده بی حس کننده لیدوکایین فقط در محل عمل، تزریق می شود، با این کار پلک بی حس شده و بیمار در حین جراحی متوجه درد نخواهد شد. در روش نیمه بیهوشی، علاوه بر اینکه اطراف پلک توسط جراح بی حس می شود، متخصص بیهوشی نیز از طریق رگ، داروهای ضد درد و ضد اضطراب را به بیمار تزریق می کند که بیمار را به خواب عمیق و خوشایندی می برد. در روش بیهوشی کامل، بیمار کاملاً بیهوش است. پلک های فوقانی و تحتانی را می توان به طور مجزا یا همزمان مورد عمل جراحی زیبایی قرار داد.

مدت زمان تأثیر بلفاروپلاستی چقدر است؟


نتیجه جراحی پلک بالا حداقل 5 تا 7 سال دوام دارد. در حالیکه معمولاً نتیجه جراحی پلک پایین دائمی بوده و نیازی به تکرار جراحی نیست. البته پلک بعد از جراحی نیز فرآیند پیری خود را ادامه می دهد. در مواردی که پلک ها دوباره پف کرده و دچار افتادگی می شوند، لیفت پیشانی گزینه بهتری نسبت به تکرار لیفت چشم خواهد بود

 

نکات مهم در جراحی پلک و تزریقات دور چشم

اکثر افراد یکی دو روز پس از عمل بلفاروپلاستی می توانند مطالعه کنند یا تلویزیون تماشا کنند. معمولا تا 2-3 هفته پس از انجام عمل بلفاروپلاستی نمی توان از لنز تماسی استفاده کرد و فرد باید از عینک مناسب استفاده کند. پس از یک هفته تا 10 روز که همه بخیه های عمل جراحی زیبایی پلک یا عمل بلفاروپلاستی برداشته شدند و محل زخم تقریبا جوش خورد می توان فعالیت های شغلی را از سر گرفت. از این زمان با صلاح دید پزشک می توان از مواد آرایشی برای پنهان کردن کبودی و محل برش استفاده کرد. معمولا تا 3-4 هفته پس از عمل بلفاروپلاستی چشم ها شدیدا به آفتاب، باد شدید و گرد و غبار حساس هستند. در این مدت بهتر است از یک عینک آفتابی بزرگ و یک کرم ضد آفتاب مخصوص دور چشم استفاده کرد.

اقداماتی که باید قبل از عمل جراحی بلفاروپلاستی انجام گیرند:


جهت داشتن عملی راحت تر و گرفتن نتیجه ای بهتر، اقدامات زیر را قبل از عمل جدی بگیرید:

 

 • معاینه دقیق چشم پزشکی، تعیین قدرت بینایی، بررسی وضعیت لانه اشکی، بررسی حرکات چشم و اعصاب حرکتی و حسی چشم و صورت، بررسی وضعیت ابروها و قرینه بودن آنها
 • اطلاع دادن به پزشک معالج، در صورت وجود بیماری خاص یا حساسیت دارویی و یا مصرف داروی خاص
 • قطع داروهای رقیق کننده خون از جمله آسپیرین و مشابه آن طبق نظر پزشک معالج از 10 روز تا دو هفته قبل از عمل
 • انجام آزمایشات خون موردنیاز
 • ترک سیگار شش ماه قبل از جراحی

آیا عمل بلفاروپلاستی عوارض دارد؟


عوارض خفیف پس از عمل عبارتند از: دوبینی یا تاری خفیف دید، تورم و کبودی پلکها و اطراف آنها، عدم تقارن محل برش در دو طرف، جوشهای سفید کوچک در محل بخیهها که به زودی رفع خواهند شد. در بعضی افراد ممکن است در موقع خواب پلکها کاملاً بسته نشوند، این حالت معمولاً خفیف است و پس از چند هفته به تدریج بهتر میشود. صورتی شدن رنگ پوست در محل برش به مدت سه تا شش ماه که بعد از مدتی به صورت یک خط ظریف سفید در میآید و به تدریج محو میشود.
 

سوالات متداول در مورد بلفاروپلاستی:


-چگونه تشخیص بدهم که به کشیدن پلک بالایی نیاز دارم یا به کشیدن ابرو؟


این به موقعیت و جایگاه ابرو بستگی دارد. در جلسه مشاوره و معاینه اولیه، دکتر با کشیدن پوست پیشانی شما تشخیص خواهد داد که شما به کشیدن پلک بالایی یا به کشیدن ابرو نیاز دارید.


-آیا بلفاروپلاستی می تواند تمام چروک ها و خطوط و حالات معروف به پاکلاغی را بردارد؟


افرادی که بلفاروپلاستی را همزمان با روش های صاف کننده پوست انجام می دهند می توانند این اختلالات بافتی را از بین ببرند.این روشها عبارتند از لیزر و پیل های شیمیایی

 

دستورات و مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

 • اگر درد شدید یا کاهش دید در اثر عمل بلفاروپلاستی حتما با کلینیک دکتر بهبهانی تماس بگیرید.در صفحه تماس با ما کلیه راه های ارتباطی با دکتر و کلینیک درج گردیده است.
 • پس از آنکه اثر داروی بی حس کننده جراحی پلک از بین رفت ممکن است احساس کنید که پلک ها تحت کشش و دردناک هستند. این حالت معمولاً خفیف است و با مصرف مسکن های معمولی برطرف می گردد.
 • معمولا توصیه می شود که پس از عمل بلفاروپلاستی تا چند روز از کمپرس سرد استفاده کنید و سرتان را بالا نگه دارید (برای خوابیدن هم چند بالش زیر سرتان بگذارید) این اقدامات به کنترل ورم و کبودی محل جراحی زیبایی پلک کمک زیادی می کند. میزان ورم و خون مردگی محل عمل بلفاروپلاستی در افراد مختلف متفاوت است. معمولاً ورم و کبودی یک هفته پس از جراحی به حداکثر می رسد و ظرف ۲ تا ۴ هفته برطرف می گردد.
 •  تا یکی دو هفته پس از عمل بلفاروپلاستی ترشحات خفیف یا حالت چسبندگی دارند. مصرف قطره های مناسب به رفع این حالات کمک می کند.
 • در 2-3 هفته اول پس از عمل بلفاروپلاستی لازم است مکررا توسط چشم پزشک معاینه شوید.
 • در هفته های اول پس از عمل بلفاروپلاستی ممکن است اشک ریزش، حساسیت به نور و تغییرات گذرای بینایی (مثل تاری دید یا دوبینی) ایجاد شود که به تدریج برطرف می گردد.
 • بخیه ها معمولا 4-5 روز تا یک هفته پس از عمل جراحی زیبایی پلک برداشته می شود .پس از برداشتن بخیه ها تورم پلک ها کم کم فروکش می کند و فرد ظاهر بهتری پیدا می کند.

مراقبت های لازم پس از عمل جراحی پلک به شرح زیر هستند:

 • چرب کردن محل برش و بخیهها در پایان جراحی
 • مصرف مسکنهای معمولی در صورت احساس کشش و درد در پلکها
 • تماس با پزشک در صورت احساس درد شدید و یا کاهش دید
 • استفاده از کمپرس آب سرد پس از 24 تا 48 ساعت
 • بالا نگهداشتن سر هنگام خوابیدن
 • استفاده از کمپرس گرم در صورت وجود کبودی پس از 48 ساعت
 • مصرف قطره های مناسب در صورت وجود ترشحات خفیف یا حالت چسبندگی در پلکها، یک تا دو هفته پس از عمل
 • پرهیز از خم کردن سر و فعالیتهای سنگین به منظور جلوگیری از خونریزی شدید

 

تاریخ ارسال : 2 بهمن 1398امتیاز دهی به مطلب

  0 نظر

  بیان نظر